Práve sa nachádzate: Úvod > Technológie

5 spôsobov, ako si vybrať konvektomat

Konvektomat je revolučným kuchynským zariadením, ktoré pri príprave jedál minimalizuje čas a energiu a zároveň vo výsledku obohacuje chuťové bunky. Ako si ale správne vybrať z veľkého neprehľadného množstva dostupných modelov? Skúsme sa na to pozrieť.


1. Podľa kapacity

Keď zabudneme na minikonvektomaty s kapacitou polovice alebo 2/3 gastronádoby, určené skôr pre prenosné akcie alebo domáce použitie, dostávame sa do rozmedzia 1/1 gastronádob (nerezový plech s rozmerom 530 x 325 mm).

blog120

Základná kapacita je u všetkých výrobcov vyjadrená počtom zásuvov na tieto 1/1 gastronádoby. V ponuke sú modely od 3 do 40 gastronádob 1/1. V obmedzenom priestore existuje tiež možnosť kombinovať určité veľkosti strojov nad sebou (napríklad 6 + 6 alebo 10 + 6).

blog54.jpg


2. Podľa média

V zásade existujú iba dva druhy – elektrické alebo plynové konvektomaty. Čo sa týka funkcií a finálneho výsledku, je rovnaký, nezáleží na použitom médiu. Je teda len na užívateľovi, pre aký sa rozhodne.

Je však nevyhnutné poznamenať, že pri plynových verziách musíme napojiť zariadenie na odťah spalín alebo ho prípadne spojiť s odsávacím digestorom. Plynové modely sú o niečo konštrukčne zložitejšie ako elektrické a tiež menej predávané. To sa odráža na ich vyššej cene.


3. Podľa spôsobu vyvíjania pary

V konvektomatoch sa používajú prevažne dva rozdielne spôsoby vyvíjania pary.

Vyvíjanie pary vstrekom na horúce telesá

blog55.jpg

• jednoduchší princíp,

• menšia technická náročnosť,

• nižšia cena,

...ALE...

• pomalšie vyvíjanie pary vo varnom priestore (nie je na škodu v stravovacích prevádzkach, kde sa málo manipuluje s obsahom a konvektomat sa otvára až po dokončení prípravy),

• nižšia saturácia pary, to znamená, že pri varení sa vo varnom priestore vedľa nasýtenej pary tvorí tiež vodná hmla

Vyvíjanie pary v bojleri

blog56.jpg

• zložitejší princíp,

• vyššia technická náročnosť,

• vyššia cena,

...ALE...

• presná regulácia s riadením vlhkosti,

• rýchle doplňovanie pary do varného priestoru (vhodnejší do prevádzky, kde sa častejšie manipuluje s obsahom a otvárajú sa dvere v priebehu varenia),

• vhodnejší pre varenie v nízkom rozsahu teplôt,

• vhodnejší pre pokrmy citlivé na stupeň nasýtenia pary – knedle, parené buchty.


4. Podľa úrovne ovládania

Existujú konvektomaty s jednoduchým elektromechanickým ovládaním, s elektronickým ovládaním s tastatúrovými tlačidlami, ale aj mechanickým ovládaním. Digitálne displeje nastavených hodnôt či HD dotykové piktogramové displeje sú podobné dnešným inteligentným telefónom a majú nespočetné množstvo programových funkcií.

Určitý stupeň elektroniky dnes umožňuje programovanie prípravy jedál a uloženie jednotlivých programov do pamäti konvektomatu. Pre každý krok si môžete nastaviť rôzne parametre (režim, teplota, čas, prípadne teplota na sonde) a elektronika zaistí automatický prechod medzi jednotlivými fázami. Toto je vhodné v prevádzkach, kde je možné zaistiť používanie rovnako kvalitných surovín, aby bol vždy zaručený ten istý výsledok. Obsluha len vloží pripravené gastronádoby so surovinami do konvektomatu, vyberie program zo zoznamu uložených programov a odštartuje varenie.

                                                            0

Jednoduché vyvolanie prednastavených varných programov má tiež výhodu v prevádzkach s vyššou fluktuáciou ľudí so základným vzdelaním. Jednoducho sa naučia ovládať pár funkcií a nemusia nad varením zložito premýšľať.

 

Samozrejme, že aj pri tejto verzii elektroniky vždy existuje prepnutie na manuálny expertný režim pre presné nastavenie (dokončenie) podľa vlastného kuchárskeho uváženia a skúseností. So zvyšujúcou sa technologickou úrovňou ovládania rastie, samozrejme, aj výsledná cena zariadenia.

5. Podľa robustnosti stroja

Tak ako pri všetkých zariadeniach, tak aj pri konvektomatoch je výsledná cena čiastočným odrazom robustnosti stroja, stupňom použitých materiálov a komponentov konvektomatu.

Je teda na užívateľovi, či si chce kúpiť „Škodu Fabiu“ alebo „Volvo XC90“. Odvezie sa, samozrejme, na oboch. Výbava a robustnosť je však odlišná, čo v žiadnom prípade nenaznačuje, že obe nie sú dobré autá, ale spadajú do rozdielneho segmentu technickej úrovne. Treba si tak pri investícií zvážiť, na aké časové obdobie si prístroj kupujeme a aké funkcie a služby od neho očakávame.

A ešte jednu vec na záver – revolúciu vo varení v konvektomate nespôsobuje iba ventilátor a para, ale tiež malé a dômyselné zariadenie nazývané teplotná pokrmová sonda.

Táto sonda (ihla) ukazuje aktuálnu teplotu v jadre spracovávanej suroviny a po dosiahnutí nastavenej teploty na sonde konvektomat automaticky ukončí varenie.

Aby sa predišlo falošnému nameraniu teploty pri narazení na kosť, pri strete s gastronádobou či pri prepichnutí cez jedlo, používajú sa niekoľkobodové sondy. Tie vyhodnotia najnižšiu nameranú teplotu, ktorú konvektomat berie ako referenčnú. Je tiež dôležité, aby bola dosiahnutá požadovaná hygienická bezpečnosť tepelnej úpravy v jedle, a to 70°C.

blog60.jpg

V dnešnej dobe sa už sonda používa pri väčšine tepelných úprav a býva štandardnou súčasťou väčšiny konvektomatov. Čo sa týka ďalších doplnkových a expertných funkcií, viac nájdete kliknutím na nasledujúce obrázky.